Přeskočit na obsah

Historie

Myšlenka na založení komunitního centra InBáze pro migranty a českou veřejnost se zrodila v roce 2005 ve skupině lidí pomáhajících jako dobrovolníci v aktivitách zaměřených na pomoc cizincům při integraci do české společnosti, primárně soustředěných v občanském sdružení Berkat. Naší vizí bylo vytvořit bezpečný a otevřený prostor, kam by přicházeli za podporou a pomocí nejen cizinci a cizinky hledající nový domov v České republice, ale i Češi, kteří se zajímají o život cizinců v ČR, nebo se jich nějak jinak téma integrace dotýká. Zároveň jsme chtěli, aby  InBáze nabízela pracovní příležitosti cizincům. V květnu 2006 jsme díky podpoře ESF otevřeli ve dvorním traktu v ulici Rumunská na Praze 2 první „domeček“, komunitní centrum InBáze, jehož součástí byl i sociální podnik Ethnocatering, který měl svou první kuchyni v komunitní místnosti centra.

Od roku 2006 se mnohé změnilo. Základ služeb zůstal a postupně se rozšiřoval, stejně tak počet zaměstnanců a provozní zázemí organizace. V roce 2007 jsme díky podpoře pana Karla Schwarzenberga mohli rozšířit naše programy i do Jižních Čech na hospodářský dvůr Rakovice, který jsme postupně upravili tak, aby tam mohly probíhat naše komunitní a dětské programy, které jsme tam realizovali od roku 2008 až do roku 2016, kdy jsme prostor opustili. Jak se služby InBáze postupně rozšiřovaly, bylo nutné získat větší prostor. Od roku 2010 se InBáze vnitřně rozvrstvila na sociálně-právní oddělení, komunitní oddělení a oddělení sociálního podnikání, zároveň došlo k přejmenování organizace na občanské sdružení InBáze Berkat. Následně pak v roce 2012 dochází k přejmenování na občanské sdružení InBáze. V roce 2014 pak bylo občanské sdružení přetransformováno na zapsaný spolek InBáze.

V roce 2010 jsme se díky podpoře Prahy 2 přestěhovali do krásného nového komunitního centra opět ve dvorním traktu na Praze 2 tentokrát v ulici Legerova. Vzhledem k narůstajícímu počtu našich aktivit jsme v roce 2017 naše poradenství (právní, sociální a psychoterapeutické) částečně přesunuli do nové pobočky v Jaromírově ulici na Praze 2 a o rok později pak definitivně na novou pobočku na Praze 4 v ulici Krumlovská. V roce 2010 kuchyň Ethnocateringu získala profesionální provozní zázemí v gastronomické provozovně na Strossmayerově náměstí, ze které se pak v roce 2019 přestěhoval do nových a větších prostor na Praze 4 v Hrusické ulici, díky čemuž disponuje nejen profesionální kuchyní a zodpovídajícím zázemím, ale také společenskými prostory pro pořádání akcí.

V roce 2007 jsme se stali akreditovaným centrem dobrovolnické služby a od roku 2008 jsme poskytovatelem dvou registrovaných sociálních služeb – odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. V roce 2011 jsme zaměstnali prvního interkulturního pracovníka (sociokulturního mediátora) pro arabsky mluvící klienty a postupně jsme získali interkulturní pracovníky a pracovnice pro arabsky, mongolsky, vietnamsky, rusky, anglicky a francouzsky mluvící klienty, kteří působili na třech pobočkách oddělení pobytu cizinců OAMP v Praze. V roce 2012 jsme se stali partnerskou organizací Integračního centra Praha a garantem pro práci s rodinami cizinců a rozšířili naši činnost do pobočky v Praze Modřanech a tržnice SAPA, kde jsme sídlili až do poloviny roku 2019. V roce 2012 jsme v ulici Belgická otevřeli výtvarný ATELIÉR Mozaika, kde probíhají pravidelné tvůrčí aktivity pro děti cizinců, jejich české kamarády a rodiče. V letech 2013 – 2015 jsme realizovali pilotní projekt zaměřený na formování profese interkulturní pracovník. Od roku 2014 spolupracujeme se školami a pedagogy na projektech, které jsou zaměřené na multikulturní výchovu a podporu výuky dětí s odlišným mateřským jazykem (OMJ).

InBáze zaměstnává několik desítek lidí a na jejích aktivitách se pravidelně podílí více než 25 dobrovolníků. InBáze měla během let možnost spolupracovat se skvělými kolegy a kolegyněmi z Afghánistánu, Běloruska, Gruzie, Arménie, Mongolska, Ukrajiny, Uzbekistánu, Ruska, Vietnamu, Sýrie a dalších zemí. Máme z InBáze radost.  

hospodářský dvůr Rakovice
Pobočka InBáze v ulici Krumlovská
Pobočka InBáze v ulici Legerova

InBáze vznikla díky práci, pomoci a inspiraci těchto a dalších lidí:

Bedřiška Kotmelová, Hana Prousková, Zbyněk Prousek, Věra Roubalová-Kostlánová, Dana Němcová, Tamara Akulashvili, Jana Hradilková, Bára Smetánková, Radek Smetánka, Pavel Tvrdý, Zdeňka Švestková, Jovanka Wijsman, Juanita Cansil, Markéta Vinkelhoferová, Anna Darashenka, Lela Kukava, Alexandr Zpěvák, Parisa Zargari, Petra Procházková, Alexej Smrtchkov, František Kostlán, Pavla Pijanová, Eva Vaškovičová, Alice Müllerová… a mnoha dalších přátel, dobrovolníků a bývalých či současných zaměstnanců a zaměstnankyň. Děkujeme všem!

Kontaktní informace
INBÁZE, z. s.

Naší vizí bylo vytvořit bezpečný a otevřený prostor, kam by přicházeli za podporou a pomocí nejen cizinci hledající nový domov v České republice, ale i Češi, kteří se zajímají o život cizinců v ČR nebo se jich nějak jinak téma integrace dotýká.

Sociální sítě